Yıldız Dağı`nda Snowboard Yarışları Nefes Kesti

Türkiye Kayak Federasyonu faaliyet programında yer alan Snowboard 2. Etap Paralel Büyük Slalom (PGS) Türkiye Şampiyonası Final Elemeleri Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezinde gerçekleşti.

Uluslararası özelliklere sahip pistleri ile ülkemizin iddialı kayak merkezlerinden olan Yıldız Dağı'nda geçen yıl düzenlenen ‘Snowboard Paralel Slalom (PSL) Yarışlarının ardından şimdi de ikinci ulusal yarış gerçekleştirildi. Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen 2. Etap Ulusal Snowboard Yarışlarında; U11, U13, U15 ve 15+ yaş kategorilerinde 12 ilden toplam 140 sporcu  katıldı. Sporcular PGS  (Paralel Büyük Slalom) yarışma kategorisinde final etabına kalabilmek için kıyasıya mücadele etti.

16-17 Şubat tarihlerinde iki gün boyunca çeşitli kategorilerde düzenlenen yarışmaların ardından dereceye giren sporculara ödülleri düzenlenen törenle verildi. Törene; Valimiz Salih Ayhan, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz Mehmet Nebi Kaya, Buruciye AŞ Genel Müdürü Mustafa Altun ve Türkiye Kayak Federasyonu temsilcileri verdi.

Şampiyona sonrası açıklamalarda bulunan Valimiz Salih Ayhan, Yıldız Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi'nin artık ulusal yarışlara ev sahipliği yapmaya başladığını, merkezin uluslararası pistlere sahip olduğunu söyledi.

“Uluslararası Yarışlar Alabilecek Pozisyona Geleceğiz”

Türkiye Kayak Federasyonu’nun takvimindeki yarışları Yıldız’da gerçekleştirdiklerini belirten Valimiz Ayhan, "Güzel bir organizasyon oldu. Bu organizasyonlarla bu kültürü kazanmış oluyoruz. 140 sporcumuz vardı ve aileleriyle beraber yaklaşık 400 kişiyi ağırlamış olduk." diye konuştu.

Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nde; 5 mekanik tesis, 110 yatak kapasiteli 1 otel, 5 günübirlik tesis, buz pateni, yapay karlama sistemi, sağlık merkezi, kayak eğitim merkezi, karakol binası, yönetim ve teknik idare merkezi gibi çok sayıda donatı olduğuna dikkati çeken Ayhan, "Gittikçe uluslararası yarışlar alabilecek pozisyona gelebileceğiz. Bu dağ, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek bir kabiliyete ve kapasiteye sahiptir. İnşallah daha nitelikli, daha kaliteli, daha üst düzey yarışlara ev sahipliği yapacağız. Bugün çok renkli, çok canlı ve çok heyecanlı yarışlar oldu. Pistlerimiz çok güzel, bu kültürü üstüne koyarak devam ettireceğiz. Kayak merkezi, her sene bir önceki yıldan çok iyi noktaya geliyor. Seneye bundan çok iyi bir noktada olacak. Bu, birlikteliğin ve sahiplenmenin ürünüdür." dedi.

Snowboard PGS Türkiye Şampiyonası final elemelerine ev sahipliği yapan Yıldız Dağı Kayak Merkezi’nin birbirinden renkli görüntülere sahne olduğunu da vurgulayan Valimiz Salih Ayhan, “Sezonu dolu dolu geçiren Yıldız Dağı, hafta sonu da yine yoğun talebe cevap verdi. Bölgenin kayak merkezi olan ve ülkemizde de iddialı bir konuma gelen Sivas'ın Yıldızı, her geçen gün yükselişini sürdürüyor. Vatandaşlarımızın buraya çok güzel ilgisi var. Bu hafta yamaç paraşütü, trekking, kayak, kızak, snowboard, buz pateni, telesiyej keyfi gibi pek çok farklı etkinlikte halkımız güzel bir gün geçirdi. Diğer yandan yarışlarımız oldu. Burası sadece yarışlara değil, halkımızın da güzel bir gün geçirebileceği tatil merkezi oldu. Aynı zamanda günübirlik imkânı ile vatandaşlarımızın sosyal ve sportif ihtiyaçlarına cevap veriyor. Kısa dönemde hayata geçen kayak merkezi, çevre illerden ve birçok şehirden ziyaretçi akınına uğruyor. Yeni dönemde yatak sayısı artırılacak olan kayak merkezinde Cumhuriyet Üniversitemizde Yüksek İrtifa ve Spor Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezini hayata geçirdi. Diğer yandan termal ile kayak merkezi ve havalimanını bütünleyen Sıcak Çermik-Yıldız Dağı-Nuri Demirağ Havalimanı yol bağlantısı da planlandı.” İfadelerini kullandı.