Sivas Doğal Güzellikler

 

 

Sıcak Çermik -Tel: (0346) 763 43 16
Sivas-Ankara karayolu üzerinde, il merkezine 31 km uzaklıktadır. 50 santigrat derecenin üzerinde ısıya sahip olan kaplıca suyunun kimyasal karakteristiği; florür içeren kalsiyum, magnezyum-sodyum, sülfat, hidrokarbonat ve karbonat klörürlü sudur. Fiziksel karakteristiği;  romatizma, sinir sistemi, solunum yolu, sindirim sistemi, metabolizma bozuklukları, böbrek ve idrar yolları, kan dolaşımı  adale ağrıları, kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sivas Soğuk Çermik- Tel(0346) 285 11 71
İl merkezine 19 km. uzaklıkta olup, suyun sıcaklığı düşüktür (28 santigrat derece). Konaklama tesislerinin yanı sıra çoğunlukla çadır kurulmaktadır. Kaplıca çevresi ilginç bir topografya ve bitki örtüsüne sahiptir. Kaplıca suyu içildiğinde mide, bağırsak ve safrakesesi hastalıklarına iyi gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sivas Paşa Fabrikası (Merkez) -Tel:(0346) 224 79 55

İl merkezine 7 km. uzaklıktaki Paşa Fabrikası ağaçlık ve akarsuyu bulunan bir mesire yeridir. Bu mesire yerinde 1960 yılında iki yapay göl oluşturulmuştur. Bu mesire yerinde turistik tesisler bulunmaktadır. Son yıllarda yapılan düzenlemelerle cazibe merkezi haline getirilmektedir.

 

Sivas Ethem Bey Parkı (Merkez) 
Sivas il merkezinde ağaçlıklı, çocuk bahçesi de olan bir dinlenme yeridir. Piknikten ziyade günlük gezi ve temiz hava ihtiyacını karşılamaktadır.

 

Sivas Aksu Deresi
Aksu Deresi ; İl merkezinde olup Sivas’ın görünümüne en çok değer katan simgelerden biri olmuştur. Yakın zamana kadar kirli ve atık maddelerin kaynağı olan Mısmıl Irmak başarılı bir ıslah çalışmasının ardında günümüzdeki güzel görünümüne kavuşmuştur. Maviyle yeşilin bir arada yaşandığı gezi ve dinlence alanıdır. İçerisinde lokantası, büfe, masa-bank, çocuk oyun alanı ve botla gezinti imkanı mevcuttur.

 

Sivas Paşa Pınarı
Eylül 1919′da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Sivas’a gelirken karşılandığı yer olan Paşa Pınarı bu sayede hem çevre yolda olması sebebiyle hem de eskiden rağbet gösterilen bir yer olması sebebiyle önemli bir mesire alanı. Daha önceki görüşmelerde Karayolları Bölge Müdürlüğü ile alanın belediyeye tahsis edilmesi konusunda mutabakata varılmıştı. Paşa Pınarı’nın 2010 yılı içerisinde yeniden düzenlenerek Sivas’a kazandırılması hedefleniyor.

 

Karaçayır (Merkez)
Sivas il merkezine 27 km. uzaklıktaki Karaçayır ağaçlıklı bir mesire yeridir. 1966 yılında buraya içme suyu getirilmiş ve burada piknik alanları düzenlenmiştir.

 

Yıldız Irmağı Piknik Alanları (Sivas Merkez)
Sivas il merkezinden Tokay yolu istikametinde Sıcak Çermiğe gelmeden önce Yıldız ırmağı civarında

 

Eğriçimen Yaylası (Sivas Koyulhisar)
Sivas ili Koyulhisar ilçesine 20 km. uzaklıkta, 1.700 m. yüksekliğindeki Eğriçimen yaylası yörenin önemli bir mesire yeridir. Ormanlık bir alan olup, çevresinde soğuk su kaynakları bulunmaktadır. Orman Bakanlığı burasını mesire yerine dönüştürmüştür.

 

Sızır Çağlayanı (Sivas Gemerek)
Sivas Gemerek ilçesinde, Göksu üzerinde bulunan bu çağlayan çevresinde dinlenme ve yerleşim yerleri bulunmaktadır. Sızır Şelalesi ; Gemerek ilçesinin Sızır kasabasına 1 km mesafede, yemyeşil bir alan içerisinde, Göksu Çayı üzerindedir. Çay bahçesi ve gazinosuyla yörenin sıkça ziyaret edilen bir Mesire yeridir.

 

Yıldızeli Karayolları Dinlenme Tesisleri (Sivas Yıldızeli)
Sivas Yıldızeli yakınlarında Menteşe Irmağı kenarındaki dinlenme tesisidir. Yıldızeli’ye 5 kilometre uzaklıkta bulunan Karayolları Dinlenme Parkı ırmak kenarında güzel bir piknik imkanı sunuyor. Yol üzerinden geçen araçlar da bu bölgede durabiliyor.

 

Koyunkaya Mesiresi (Sivas – İmranlı)
Sivas İmranlı ilçesine 12 km. uzaklıkta bulunan Koyunkaya Mesiresi çam ormanları ile kaplı bir alandır. Burada su kaynakları bulunmaktadır.

 

Tödürge Gölü (Sivas Zara İlçesi)
İl merkezine 50 km. uzaklıktaki Tödürge Gölü, Sivas-Erzincan karayolu yakınında Cencin Ovası’nın doğusundadır. Yüzölçümü 5 km2. olan gölün derinliği ortalama 20 m.dir. Dipten ve çevreden kaynayan sularla beslenen gölde bol balık yaşamaktadır. Gölün doğusunda iki adacık vardır.
Doğal yaşam açısından önemi büyük olan bu adacıklarda kanatlı av hayvanlarından turna yaşar. Sayıları tükenmek üzere olduğundan turnalar koruma altına alınmış, avlanmaları yasaklanmıştır.
Ayrıca gölde Cumhuriyet Üniversitesi’ne ait dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Her yıl Haziran ayında Uluslar arası Su Sporları şenliği yapılmaktadır

 

Gökpınar Gölü: (Gürün İlçesi)
Sivas’a 147 km., Gürün ilçesine 10 km. mesafededir. Yolu Çayboyu Mahallesinde Kayseri-Malatya yolundan ayrılmaktadır. Tohma Suyu üzerine yapılan bir köprü ile Elbistan-Gürün yolu üzerinde olması sebebiyle önemini bir kat daha arttıran bu göle giden yol asfalttır. Gökpınar Gölünün alanı 3000 m2’dir. Göl, suyunun duruluğu, günün her saatinde değişen rengi ve balığının bolluğu ile ünlüdür. Doğal bir akvaryum görünümündedir. Suyu çok tatlı ve soğuktur. Gölün rengi mavi gök rengi olduğu için Gökpınar adını almıştır

 

Hafik Gölü : (Hafik İlçesi)
Hafik İlçesine 2 km. Sivas’a 36 km. uzaklıkta olan Hafik Gölü, Hafik İlçe Merkezinin kuzeybatısında olup, alanı yaklaşık 1 km2.dir. Derinliği ortalama 6 m. Olan göl dipten kaynayan sularla beslenmektedir. Ortasında bir adacık olan gölde bol balık yaşamaktadır. Fazla suları Kızılırmak’a akan Hafik Gölü, yörenin önemli mesire yerlerinden biridir

 

Kurucagöl ve Deliilyas Barajı: (Sivas Altınyayla Deliilyas)
Sezonunda olta ile balık tutabileceğiniz, piknik yapmaya uygun sessiz ve sakin bir yer arıyorsanız Deliilyas Beldesi tam size göre bir yer. Bahar aylarında dağlarından mantar toplayabileceğiniz, iki barajı da piknik yapmaya ve balık tutmaya uygun bu beldede Sarissa kazısını da görmeden dönmeyin.

 

Yapaltı Barajı ve Maksutlu Barajı (Sivas Şarkışla)
Şarkışla’daki güzide piknik alanlarıdır.

 

 

Balıklı kaplıca (Kangal)

Kangal balıklı kaplıca, ülkemizde deri hastalıklarından; Sedef Hastalığı (Psoriasis) Ve romatizmal hastalıkların tedavisinde ün yapmış bir kaplıcadır. Bu kaplıcamızın önemi; suyun kimyasal özelliklerinden ve içinde yaşayan balıklardan ileri gelmektedir. Kaplıca suyunun 35+ 0.5 olması ve kimyasal içeriği nedeniyle çeşitli hastalıkları tedavi edici yöre halkı tarafından bilinmekte olup, bu tedavi özelliğinin tüm ülke ve dünya geneline yaygınlaştırılmasına çalışılmaktadır. Diğer taraftan kaplıca suyunda yaşayan balıkların insan vücuduna saldırırcasına gelmeleri hastalıkların bu balıkların iyileştirdiği düşüncesi de oldukça yaygındır. Kaplıcanın bu yönü araştırıcıları fiziksel, kimyasal, jeolojik, biyolojik ve klinik bulgular elde etmeye yönlendirmiştir. Diğer taraftan pek çok cilt hastası (Yurt içinden - Yurt dışından) kaplıcaya gelmekte ve belirli sürelerle havuza girip “Balık-Su” tedavisi gördükten sonra iyileştiklerini ifade etmektedirler. Kaplıcanın 2003 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlık tesisi olarak tescili yapılmıştır. Kangal Balıklı Kaplıca; ülkemiz termal kaplıcaları içerisinde kendine özgü bir yeri vardır. Tedavi özelliği itibari ile dünyada bir benzerin bulmanın mümkün olmadığı kaplıca, ilmi ve tıbbi bir mucizeyi "Sedef Hastalığını tedavi ederek" sergilemektedir.( 8312 Okunma )Etiketler : Sivas Doğal Güzellikler